Kolejny odcinek serialu pod tytułem sprzedaż Śląska Wrocław przed nami. W dniu dzisiejszym Rada Miejska Wrocławia podjęła uchwałę o podjęciu próby zbycia akcji spółki Śląsk Wrocław SA. Jest to już trzecia próba sprzedaży klubu w ciągu zaledwie dwóch lat. Pierwsza próba upadła podczas negocjacji z firmą Westminster. Przyczyną była zmiana wyceny klubu z 8 do 55 milionów złotych. Kilka miesięcy później próbowano sprzedać klub za wcześniej wspomniane 55 milionów złotych, ale - jak można było się spodziewać - nie zgłosił się żaden chętny. Przed nami trzecia próba. Do trzech razy sztuka?
W dniu dzisiejszym we wrocławskim Ratuszu odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta. Przedmiotem obrad było podjęcie uchwały w sprawie podjęcia działań zmierzających do zbycia akcji spółki WKS Śląsk Wrocław SA. Wniosek o tę sesję do radnych skierował Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Uzasadnił to koniecznością podjęcia nowej uchwały Rady Miejskiej Wrocławia, która umożliwi rozpoczęcie procesu zbycia akcji klubu. Czeka nas zatem kolejna telenowela związana ze sprzedażą wrocławskiego klubu.
Na jakich zasadach Śląsk Wrocław zostanie sprzedany?
Podczas sesji jako pierwszy głos zabrał wiceprezydent Wrocławia Michał Młyńczak, który przedstawił podstawowe zasady przeprowadzenia całego procesu. Poinformował, że zespół prywatyzacyjny będzie składał się z siedmiu osób. Nie wyklucza się jednak poszerzenia go o osoby, które swoją wiedzą i doświadczeniem mogą pomóc w sprawnym przeprowadzeniu tego zadania. Zainteresowani inwestorzy muszą spełnić kilka kryteriów formalnych.
Po pierwsze złożyć oświadczenie o zamiarze przystąpienia do negocjacji. Następnie podpisać zobowiązanie do zachowania poufności. Trzeba również wpłacić tak zwane wadium w wysokości 80 tysięcy złotych. Na koniec wymagane należy przedstawić pełen odpis z właściwego rejestru gospodarczego, czyli KRS lub CEiDG. W przypadku podmiotów zagranicznych ma to być odpis z odpowiedników KRS lub CEiDG w danym kraju.
Po spełnieniu wszystkich kryteriów inwestorzy otrzymają zaproszenie do merytorycznych rozmów na temat sposobu przeprowadzenia prywatyzacji. W ostatnim etapie Prezydent Miasta powoła zespół, który weźmie udział w negocjacjach z potencjalnymi inwestorami.
Zespół będzie mógł dobrać sobie również osoby ze społeczności naukowej jak i społecznej. Mam tu na myśli kibiców, ale to wszystko jest jeszcze do doprecyzowania. – poinformował wiceprezydent Młyńczak.

Kiedy ruszy cały proces?
Zainteresowani inwestorzy mogą składać wymagane dokumenty w Urzędzie Miejskim do 26 maja 2025 roku do godziny 12:00. Po tym terminie Gmina Wrocław przystąpi do rozpatrywania ofert, a następnie do 30 maja 2025 roku poinformuje wszystkie podmioty o rozpatrzeniu ich ofert i ewentualnym dopuszczeniu do negocjacji. Ci inwestorzy, którzy zostaną dopuszczeni do negocjacji otrzymają wgląd w dokumenty Spółki i jej przedsiębiorstwa.
Ile kosztuje Śląsk Wrocław?
To chyba najważniejsze pytanie, bo kwestia wyceny Śląska wywołuje sporo emocji. Niestety, oficjalnie nie dowiemy się ile obecnie wart jest Śląsk Wrocław. Wiceprezydent Młyńczak podczas sesji Rady Miasta poinformował, że nowa wycena została objęta tajemnicą przedsiębiorstwa i stanowczo podkreślił, że władze miasta nie będą na ten temat udzielać żadnych informacji. Dodał również, że wycena zostanie udostępniona potencjalnym inwestorom dopiero po podpisaniu klauzuli poufności.
Przybliżoną wartość klubu udało się jednak obliczyć radnemu Andrzejowi Kilijankowi na podstawie wartości wadium, które należy wpłacić żeby wziąć udział w procesie.
Wadium zostało ustalone na 80 tysięcy złotych. Wysokość wadium nie może przekraczać 3% wartości klubu. Jeśli założymy, że wynosiło 1,5% wychodzi nam, że wartość spółki spadła dziesięciokrotnie w porównaniu do ostatniej wyceny i obecnie wynosi około 5 mln złotych. – informował z mównicy radny Kilijanek.
Możemy się zatem liczyć tylko na te wyliczenia i nieoficjalne informacje. Przynajmniej na tę chwilę.
Radni wybrali swoich przedstawicieli
Na koniec sesji głosowano nad tym którzy radni będą członkami zespołu do spraw prywatyzacji. Zgłosiło się czterech na trzy miejsca. Łukasz Kasztelowicz, Dominik Kłosowski, Robert Leszczyński i Piotr Uhle. Po głosowaniu miejsca brakło dla ostatniego z wymienionych.
Ostatnim tematem było głosowanie nad podjęciem uchwały o podjęciu próby zbycia akcji Śląska Wrocław. Radni w tym przypadku byli jednogłośni. Uchwałę podjęto. Teraz pozostaje nam czekać na zgłoszenia od inwestorów. Jak poinformowało wczoraj Radio Wrocław nieoficjalnie wiadomo, że Śląskiem zainteresowanych jest trzech inwestorów. Nie znamy jednak ich personaliów.
Właściciel podniesie kapitał zakładowy spółki Śląsk Wrocław?
W międzyczasie udało mi się dowiedzieć, że władze klubu planują podniesienie kapitału zakładowego spółki. Oznacza to, że do klubu wpłyną pieniądze z miasta. Według nieoficjalnych informacji może to być kwota oscylująca w okolicach nawet 20 milionów złotych.
Na sam koniec jednak nie to jest w tej chwili dla Śląska najważniejsze. Drużyna rozpaczliwie walczy o utrzymanie i ostatecznie to w której lidze zacznie przyszły sezon będzie mieć na pewno ogromny wpływ na decyzje podejmowane przez inwestorów. Bez względu na to czy to będzie inwestor prywatny czy klub pozostanie w rękach miasta.